Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

OSP Szczawin Kościelny

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Historia

Email Drukuj PDF

Historia OSP w Szczawinie Kościelnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawinie Kościelnym powstała w 1922r. w Wielkanoc o godz. 9 czyli liczy 90 lat. Głównymi założycielami byli druhowie Sylwester Cybulski, Marcin Galus i Szczepan Bombrych. Zebranie założycielskie odbyło się w prywatnym mieszkaniu w Szczawinie Kościelnym. Założenie OSP było wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu w walce z pożarami, a trzeba podkreślić, że zabudowa wsi był a przeważnie drewniana i jeżeli dochodziło do pożaru, to pożary nabierały bardzo dużych rozmiarów.

Pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnie Kościelnym był dziedzic majątku ziemskiego w Waliszewie Ob. Zaręba, natomiast pierwszym Naczelnikiem OSP wybrany został Druh Henryk Tomczak.

Ze względu na brak pomieszczeń, 1928r. czyli 6 lat po założeniu OSP przystąpiono w czynie społecznym do budowy remizy, którą wybudowano przez dwa. Trzeba dodać, że budynek wybudowano z rozbiórki cegły, a w czasie II Wojny Światowej Niemcy ocieplili ją od środka supremą i jest to środkowa część obecnej remizy na dole były garaże oraz pomieszczenia mieszkalne. U góry natomiast, sala taneczna i scena na występy od strony północnej były oddzielne drewniane schody i drewniana suszarnia na węże. Następnie w 1959r. dobudowano od strony północnej skrzydło północne, w którym przez długi lata miała siedzibę Kasa Spółdzielcza (SOP), a u góry mieściła się klubokawiarnia. Z chwilą budowy rozebrano drewniane schody i suszarnie węży. Klubokawiarnia była miejscem spotykania się młodzieży, w tym wielu obecnych starszych druhów.

W 1971r. wybudowano od strony południowej dwa boksy garażowe oraz na piętrze sale taneczną. Należy podkreślić, że przy budowie obydwu części remizy wiele prac zostało wykonanych w czynie społecznym przez druhów strażaków.

W 1980r. wybudowano z tyłu remizy pomieszczenie gospodarcze.

W 1935r. OSP w Szczawinie Kościelnym otrzymała pierwszy samochód marki Ford oraz posiadała na wyposażeniu sikawkę ręczną i węże parciane. Po wojnie, OSP została wyposażona w samochód marki Zis, następnie samochód marki Tar - 20, ale już ze skonstruowaną beczką na wodę i ławkami obok dla strażaków. Następnie otrzymała Star - 25 -beczkowóz.

W 1984r. otrzymała samochód bojowy marki Jelcz oraz samochód pomocniczy marki Żuk. Po wypadku samochód bojowy marki Jelcz został zastąpiony Starem - 244.

W 1994r. Urząd Gminy zakupił Stara - 244 z Fabryki Maszyn Żniwnych z Płocka, który służy do dzisiaj. W 2006r. z KP PSP z Gostynina otrzymaliśmy Stara 244L.

W 2007r. ze środków Urzędu Marszałkowskiego z Warszawy zakupiliśmy samochód marki T - 4, który został przystosowany na samochód specjalny i zastąpił Żuka.

Ważnym wydarzeniem w historii jednostki było wręczenie sztandaru z okazji 60 - lecia jednostki. Miało to miejsce we wrześniu 1984r.

W 1959r. powstała młodzieżowa drużyna pożarnicza, która działała bardzo prężnie, a jej największym sukcesem było zajęcie 4 miejsca na zawodach byłego Województwa Warszawskiego, które odbyły się w Garwolinie.

W 1995r. Komendant Główny Nadbrygadier Feliks Dela podpisał akt włączenia OSP Szczawin Kościelny do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, pozostajemy w tym systemie do dziś, jako jedyna z gmin i jedyna z siedmiu w Powiecie Gostynińskim jednostek. Być w KSRG to zaszczyt, ale i obowiązkiem bo jednostki, które są w tym systemie są dysponowane do akcji w pierwszym rzucie.

Obecnie OSP w Szczawinie Kościelnym liczy sobie 70 członków i 16 osób w MDP. Podstawową działalnością OSP jest zapobieganie pożarom, szkolenie członków OSP ora udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych o ile zachodzi taka potrzeba. OSP Szczawin Kościelny zawsze była i jest gotowa nieść pomoc potrzebującym. Średnio wyjeżdżamy do 50 wyjazdów w roku, nie tylko na terenie gminy, ale i na teren powiatu gostynińskiego.

W 1982r. strażacy brali udział w akcji powodziowej w okolicach Płocka i w 2010r. wraz z innymi strażakami z gminy byli na powodzi w Dobrzykowie. Obecnie działania ochotników to nie tylko pożary i powodzie, ale również zabezpieczenie miejsca wypadków drogowych, uwalnianie poszkodowanych, czy też zabezpieczenie lądowania śmigłowców, akcje poszukiwawcze imprezy sportowe. Strażacy OSP Szczawin Kościelny są przeszkoleni do prowadzenia tego typu działań.

OSP Szczawin Kościelny jest jednostką typu S3, ma na wyposażeniu dwa Stary GBA 2,5/16 oraz Volkswagen o oznaczeniu GLM, posiada pełne umundurowanie dla trzech sekcji, drabiny, 4 motopompy w tym jedną szlamową, drugą pływającą, piły do drewna i do betonu i stali oraz ostatni nabytek zestaw hydrauliczno - ratowniczy Lukas Kombi, który służy do uwalniania poszkodowanych w wypadkach drogowych.

OSP jest finansowana przez :

- Urząd Gminy,

- dotacje z Urzędu Marszałkowskiego,

- dotacje w ramach KSRG,

- środki własne z wynajmu pomieszczenia na sklep, który istnieje w remizie od 1990r.

 

Jesteśmy jedyną jednostką na terenie Parafii Szczawin Kościelny.

Adoracja grobu pańskiego, udział w procesji i mszy rezurekcyjnej, ubieranie ołtarza na Boże Ciało, udział we mszy i procesji Bożego Ciała, udział we mszy i procesji w odpust Przemienienia Pańskiego to stałe obowiązkowe działania naszych druhów strażaków.

 

Nazwiska druhów strażaków, którzy pełnili funkcje prezesa i naczelnika.

Prezesami byli kolejno:

* Ob. Zaręba,

* Jan Czapski,

* Stanisław Szafran,

* Stanisław Brylski,

* Stefan Śniecikowski ( 43 lata),

* Zygmunt Korycki,

* Henryk Ludwiczak,

* a od 2007r. do chwili obecnej funkcję pełni druh Zdzisław Szmul.

 

Naczelnikami kolejno byli:

Henryk Tomczak,

Hieronim Hetman,

Wincenty Stanisławski,

Jan Seweryn (33 lata),

Eugeniusz Brylski,

Henryk Ludwiczak,

a od 1995r. do chwili obecnej pełni funkcję Druh Jan Kowalczyk.

 

Jesteśmy reprezentowani we władzach gminnych związku. Prezesem ZG ZOSP od 1996r. jest Druh Zygmunt Korycki, a Komendantem Gminnym Straży Pożarniczych od 1974r. jest Druh Sylwester Seweryn. Od 1996r. funkcję Sekretarza Oddziału Gminnego ZOSP pełni Druh Jan Kowalczyk. Obecnie członkiem Komisji Rewizyjnej ZOSP jest Druh Jan Borkowski.

 

Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Licznik odwiedzeń


Zegar

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
18 Marca 2018
Europejski Dzień Mózgu
Imieniny obchodzą
Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Cyryl,
Edward, Narcyz, Narcyza, Salwator

Do końca roku zostało 289 dni.
Zodiak: Ryba

Sonda

Jak oceniasz nową stronę OSP Szczawin Kościelny
 

Reklama

Reklama